MS
100 m  400 m  800 m  Höjd  Längd  Slägga  Spjut 
P 17
100 m  400 m  Höjd  Längd  Diskus  Slägga  Spjut 
P 15
80 m  300 m  800 m  80 mh  Höjd  Längd  Tresteg 
Kula  Slägga  Spjut 
P 13
60 m  400 m  Höjd  Längd  Tresteg  Kula  Slägga 
Spjut 
P 12
60 m  Längd  Kula 
P 11
60 m  400 m  Höjd  Längd  Kula  Spjut 
P 10
60 m  Längd  Kula 
P 9
60 m  400 m  Höjd  Längd  Kula  Kast med boll 
P 8
60 m  Längd  Kula 
P 7
60 m  Längd  Kula 
KS
100 m  400 m  800 m  Längd  Slägga 
F 17
100 m  400 m  800 m  Längd  Tresteg 
F 15
80 m  300 m  800 m  Höjd  Längd  Tresteg  Kula 
Diskus  Slägga  Spjut 
F 13
60 m  400 m  Höjd  Längd  Tresteg  Kula  Slägga 
Spjut 
F 12
60 m  Längd  Kula 
F 11
60 m  400 m  Höjd  Längd  Kula  Spjut 
F 10
60 m  Längd  Kula 
F 9
60 m  400 m  Höjd  Längd  Kula  Kast med boll 
F 8
60 m  Längd  Kula 
F 7
60 m  Längd  Kula 

Resultat Sydsvenska Ungdomsspelen 2014

Arrangör: IFK Lund
Datum: 29-31 aug 2014
Plats: Centrala Idrottsplatsen
Ort: Lund
Tävlingsledare: Jan-Erik Jönsson
Övrigt: Lördag: Mulet, uppehåll Söndag: Regnskurar, blåsigt

Listan skapad: 2014-09-04 20:19:29


MS 100 m Försok30/8  11:00

Heat A
    Vind: 0,23  
1Mathias Ludvigsen1982Köbenhavns IF10,97q
2Kasper Staerk1983Sparta Atletik11,56q
3Magnus Nielsen1991IFK Lund11,58q
4Sebastian Holmberg1987IFK Lund12,11
 Erik Hoff1992IFK Lunddnf

Heat B
    Vind: -0,61  
1Björn Boström1987IFK Lund11,46q
2Erik Nilsson1991IFK Lund11,47q
3Alexander Bengtsson1999Åhus FIK11,64q
4Erik Johansson1994HAIS12,16
5Per Olsson1970Stockholms FTF12,46

MS 100 m Försok - Sammanställning
       
1Mathias Ludvigsen1982Köbenhavns IF10,97q
2Björn Boström1987IFK Lund11,46q
3Erik Nilsson1991IFK Lund11,47q
4Kasper Staerk1983Sparta Atletik11,56q
5Magnus Nielsen1991IFK Lund11,58q
6Alexander Bengtsson1999Åhus FIK11,64q
7Sebastian Holmberg1987IFK Lund12,11
8Erik Johansson1994HAIS12,16
9Per Olsson1970Stockholms FTF12,46
 Erik Hoff1992IFK Lunddnf

MS 100 m Final30/8  12:00
    Vind: 0,89  
1Mathias Ludvigsen1982Köbenhavns IF10,97
2Björn Boström1987IFK Lund11,29
3Erik Nilsson1991IFK Lund11,43
4Magnus Nielsen1991IFK Lund11,44
5Kasper Staerk1983Sparta Atletik11,48
6Alexander Bengtsson1999Åhus FIK11,58

MS 400 m Final30/8  12:40
       
1Robin Sterner1991MAI51,97

MS 800 m Final31/8  14:10
       
1Freek Lier1994GSAV Vitalis (NED)1.58,27
2Robin Sterner1991MAI1.59,65
3Daniel Malmquist1988IF Udd1.59,80
4Jelle Neeft1992AV Lycurgus (NED)2.01,53

MS Höjd Final31/8  11:20
       
1Erik Hoff1992IFK Lund170

MS Längd Final30/8  12:20
       
1Björn Boström1987IFK Lund6,250,5
 Linus Malmborg1974Heleneholms IFdns
 Jens Mattisson1985Vittsjö GIKdns

MS Längd Final  1 2 3 4 5 6
Linus Malmborg dns
Björn Boström 6,15 0,2 x 6,25 0,5 x 4,96 0,2 x
Jens Mattisson dns

MS Slägga Final29/8  18:00
       
1Jonathan HallinderIFK Lund34,95

MS Slägga Final  1 2 3 4 5 6
Jonathan Hallinder - 34,95 - 31,70 - -

MS Spjut Final31/8  11:50
       
1Anders Gunnarsson1968Lomma FIK42,67
2Sebastian Persson1991Öresund FK40,43

MS Spjut Final  1 2 3 4 5 6
Anders Gunnarsson 41,78 40,32 42,15 41,92 42,67 42,18
Sebastian Persson 40,37 40,43 38,50 38,50 36,77 39,91

P 17 100 m Final30/8  11:20
    Vind: 0,45  
1Alexander Bengtsson1999Åhus FIK11,70
2Alexander Möhle1999Eslövs AI12,21
3Simon Martinsson1999Lomma FIK12,23
4Zeth Söderlund1997Björnstorps IF13,34

P 17 400 m Final30/8  12:40
       
1Zeth Söderlund1997Björnstorps IF58,78

P 17 Höjd Final 
       
 Hamdi Allamine1997Qatardns
 Mohamed Yagoub1997Qatardns

P 17 Längd Final30/8  12:20
       
1Alexander Bengtsson1999Åhus FIK5,840,5

P 17 Längd Final  1 2 3 4 5 6
Alexander Bengtsson 5,84 0,5 x x x 5,52 1,3 x

P 17 Diskus Final31/8  09:40
       
 Jonathan Anneskog1998Klippans FK44,50

P 17 Diskus Final  1 2 3 4 5 6
Jonathan Anneskog 43,19 44,50 x x x 43,14

P 17 Slägga Final29/8  18:00
       
1Simon Henriksson1997Eslövs AI30,80

P 17 Slägga Final  1 2 3 4 5 6
Simon Henriksson - - - 27,86 30,44 30,80

P 17 Spjut Final31/8  11:50
       
1Jonathan Anneskog1998Klippans FK55,22

P 17 Spjut Final  1 2 3 4 5 6
Jonathan Anneskog x 51,30 55,22 x x 50,41

P 15 80 m Final30/8  11:40
    Vind: -1,01  
1William Magnusson1999MAI10,10
2Daniel Sjölin2000Höörs IS10,27
3Alessandro Comisso1999Höörs IS10,71
4Erik Stein2001Björnstorps IF11,65
 Alexander Möhle1999Eslövs AIdns

P 15 300 m Final30/8  09:30
       
1Viktor Fredriksson1999Höörs IS39,52

P 15 800 m Final31/8  14:10
       
1Noah Lacayo1999Björnstorps IF2.23,64
2Erik Stein2001Björnstorps IF2.45,70

P 15 80 mh Final31/8  09:50
    Vind: -0,57  
1Simon Martinsson1999Lomma FIK11,66

P 15 Höjd Final31/8  12:40
       
1Bertram I Solheim1999Höörs IS162
2William Magnusson1999MAI159
3Albin Wågsäter2000IF Kronan153
 Samuel Fransson2000Öresund FKdns
 Mattias Kober1999IFK Lunddns

P 15 Längd Final30/8  12:20
       
1William Magnusson1999MAI5,650,5
2Simon Martinsson1999Lomma FIK5,301,0

P 15 Längd Final  1 2 3 4 5 6
William Magnusson 4,97 0,9 5,65 0,5 x x x 3,65 0,2
Simon Martinsson 4,95 -0,7 4,86 0,0 5,03 0,8 4,79 0,0 5,06 0,5 5,30 1,0

P 15 Tresteg Final31/8  14:50
       
 Albin Wågsäter2000IF Kronandns

P 15 Kula Final30/8  09:00
       
1Alexander Möhle1999Eslövs AI11,36
2William Magnusson1999MAI10,56

P 15 Kula Final  1 2 3 4 5 6
William Magnusson x 9,96 10,25 x 10,56 10,56
Alexander Möhle 10,88 10,16 x 11,36 10,98 11,17

P 15 Slägga Final29/8  18:00
       
 Sebastian Smusin2000IF Kronan24,90

P 15 Slägga Final  1 2 3 4 5 6
Sebastian Smusin 24,90 23,33 - 20,95 22,88 22,15

P 15 Spjut Final31/8  11:50
       
1Simon Martinsson1999Lomma FIK37,00
2Filip Nilensjö1999IS Göta36,86
3Albin Wågsäter2000IF Kronan32,03
4William Magnusson1999MAI25,32
 Mattias Sjövall1999Lomma FIKdns

P 15 Spjut Final  1 2 3 4 5 6
William Magnusson 25,06 x x x 22,94 25,32
Albin Wågsäter 30,62 32,03 x x x x
Filip Nilensjö 33,55 36,73 36,45 32,56 36,86 33,42
Mattias Sjövall dns
Simon Martinsson 31,80 33,60 33,36 37,00 x 32,05

P 13 60 m Final30/8  10:00
    Vind: -0,46  
1Caleb Conable2001IFK Lund8,14
2Max Rosquist-Larsson2001Lomma FIK8,34
3Albin Öberg2004Eslövs AI9,04
4Zackarias Denguir2001Lomma FIK10,05

P 13 400 m Final31/8  14:50
       
1Alexander Petersson2002IS Göta64,22
2Albin Öberg2004Eslövs AI65,04
3Carl Ås2002FK Athlet75,05

P 13 Höjd Final31/8  10:00
       
1Viggo Cedertjärn2002Lomma FIK133
2Alexander Petersson2002IS Göta128
3Zackarias Denguir2001Lomma FIK128
4Isak Magnusson2002MAI128
5Carl Ås2002FK Athlet123
 Erik Albin2002IS Götadns

P 13 Längd Final30/8  11:10
       
1Caleb Conable2001IFK Lund5,423,0
2Max Rosquist-Larsson2001Lomma FIK4,752,1
3Zackarias Denguir2001Lomma FIK4,110,0
 Bimo Soenarso2001Ystads IFdns

P 13 Längd Final  1 2 3 4 5 6
Caleb Conable 5,42 2,1 5,18 0,3 5,27 1,5 3,15 0,7 x 5,42 3,0
Bimo Soenarso dns
Max Rosquist-Larsson 4,75 2,1 4,50 0,0 4,61 0,9 2,46 0,0 4,71 1,2 x
Zackarias Denguir x 3,92 0,1 x 4,11 0,5 4,11 0,0 3,89 1,1

P 13 Tresteg Final31/8  14:00
       
1Caleb Conable2001IFK Lund11,272,6
2Max Rosquist-Larsson2001Lomma FIK11,252,6
3Isak Magnusson2002MAI8,773,2
 Bimo Soenarso2001Ystads IFdns

P 13 Tresteg Final  1 2 3 4 5 6
Caleb Conable 10,10 1,1 10,94 2,5 11,01 3,2 11,11 2,3 11,16 2,4 11,27 2,6
Isak Magnusson x 8,77 3,2 8,56 3,0 8,68 2,8 8,15 1,1 x
Bimo Soenarso dns
Max Rosquist-Larsson 10,67 2,0 10,83 3,6 9,48 1,6 10,92 2,1 10,79 1,9 11,25 2,6

P 13 Kula Final30/8  09:00
       
1Caleb Conable2001IFK Lund10,06
2Max Rosquist-Larsson2001Lomma FIK9,18
3Zackarias Denguir2001Lomma FIK5,85
 Bimo Soenarso2001Ystads IFdns

P 13 Kula Final  1 2 3 4 5 6
Caleb Conable 9,81 9,87 x 10,06 9,96 9,14
Bimo Soenarso dns
Max Rosquist-Larsson 9,18 8,42 8,93 8,69 8,89 8,96
Zackarias Denguir 5,40 5,66 5,85 5,51 5,50 5,85

P 13 Slägga Final29/8  18:00
       
1Andreas Henriksson2002Eslövs AI33,04
2Adam Svensson2003MAI21,66

P 13 Slägga Final  1 2 3 4 5 6
Adam Svensson 21,66 - - 18,92 - -
Andreas Henriksson 33,04 29,50 28,53 30,29 26,37 27,80

P 13 Spjut Final31/8  11:50
       
1Max Andersson2003Eslövs AI32,76
 Bimo Soenarso2001Ystads IFdns

P 13 Spjut Final  1 2 3 4 5 6
Max Andersson 30,56 x 31,76 31,56 32,76 30,85
Bimo Soenarso dns

P 12 60 m Final30/8  09:50
    Vind: -0,37  
1Isac Engman2002IFK Trelleborg8,61
2Albin Öberg2004Eslövs AI8,96
3Alexander Petersson2002IS Göta9,26
4Isak Magnusson2002MAI9,39
5Felix de la Motte2002Lomma FIK9,61
6David Göransson2002IFK Lund10,95

P 12 Längd Final30/8  11:10
       
1Alexander Petersson2002IS Göta4,331,2
2Isac Engman2002IFK Trelleborg4,280,9
3Isak Magnusson2002MAI4,210,5
4Felix de la Motte2002Lomma FIK3,622,4
5David Göransson2002IFK Lund3,21-1,4
 Erik Albin2002IS Götadns

P 12 Längd Final  1 2 3 4 5 6
David Göransson 2,98 0,3 3,13 0,5 2,97 0,3 2,93 0,0 3,21 -1,4 x 2,2
Isak Magnusson x 1,3 4,18 0,0 4,21 0,5 4,07 -0,9 x 0,0 4,12 0,9
Isac Engman 4,28 0,9 4,21 0,5 x 4,15 0,0 4,06 0,1 x
Alexander Petersson 3,83 1,3 4,21 0,6 4,27 0,6 4,11 0,0 3,91 -1,2 4,33 1,2
Erik Albin dns
Felix de la Motte 3,51 0,7 3,58 0,0 3,62 0,2 3,48 -0,3 3,50 0,6 3,62 2,4

P 12 Kula Final30/8  09:00
       
1Max Andersson2003Eslövs AI9,31
2Alexander Petersson2002IS Göta7,80
3Isak Magnusson2002MAI7,24
4Isac Engman2002IFK Trelleborg6,77
5Felix de la Motte2002Lomma FIK6,19
 Erik Albin2002IS Götadns

P 12 Kula Final  1 2 3 4 5 6
Max Andersson 8,87 9,24 8,54 8,98 8,33 9,31
Isak Magnusson 6,78 7,05 6,49 6,87 7,24 5,89
Isac Engman 6,75 6,71 6,46 6,77 6,63 6,35
Alexander Petersson 7,30 6,88 6,95 7,80 7,76 7,56
Erik Albin dns
Felix de la Motte 5,67 x x 5,52 5,54 6,19

P 11 60 m Försok31/8  10:20

Heat A
    Vind: -3,14  
1Albin Öberg2004Eslövs AI8,97q
2Henrik Gullberg2003Eslövs AI9,64q
3Jonathan Janzen2003HAIS9,70q
4Filip Nilsson2003Ystads IF9,83q
5Adam Svensson2003MAI9,94

Heat B
    Vind: -2,93  
1Edvin Assarsson2004Eslövs AI9,08q
2Samuel Ekelund2003Eslövs AI9,43q
3Max Andersson2003Eslövs AI10,33
4Ludvig Axelsson2003Lomma FIK11,17

P 11 60 m Försok - Sammanställning
       
1Albin Öberg2004Eslövs AI8,97q
2Edvin Assarsson2004Eslövs AI9,08q
3Samuel Ekelund2003Eslövs AI9,43q
4Henrik Gullberg2003Eslövs AI9,64q
5Jonathan Janzen2003HAIS9,70q
6Filip Nilsson2003Ystads IF9,83q
7Adam Svensson2003MAI9,94
8Max Andersson2003Eslövs AI10,33
9Ludvig Axelsson2003Lomma FIK11,17

P 11 60 m Final31/8  12:40
    Vind: -1,32  
1Albin Öberg2004Eslövs AI9,09
2Samuel Ekelund2003Eslövs AI9,42
3Jonathan Janzen2003HAIS9,67
4Henrik Gullberg2003Eslövs AI9,85
5Filip Nilsson2003Ystads IF9,95
 Edvin Assarsson2004Eslövs AIdns

P 11 400 m Final30/8  09:10
       
1Albin Öberg2004Eslövs AI63,42
2Johannes Gullberg2003Eslövs AI68,75

P 11 Höjd Final30/8  11:00
       
1Adam Svensson2003MAI137
 Anton Rosslin2004Lomma FIKdns

P 11 Längd Final31/8  10:20
       
1Edvin Assarsson2004Eslövs AI4,042,4
2Jonathan Janzen2003HAIS3,942,2
3Samuel Ekelund2003Eslövs AI3,871,8
4Max Andersson2003Eslövs AI3,774,2
5Filip Nilsson2003Ystads IF3,511,9
6Adam Svensson2003MAI3,361,4
7Ludvig Axelsson2003Lomma FIK3,312,5
 James Jacobsen2003Lomma FIKdns

P 11 Längd Final  1 2 3 4 5 6
Adam Svensson 3,36 1,4 x x x x x
Edvin Assarsson 4,04 2,2 4,04 2,4 3,78 2,8 x x x
Max Andersson 3,56 1,7 3,76 0,2 3,77 4,2 x 2,4 3,51 1,4 x
Samuel Ekelund 3,80 1,1 3,85 1,5 3,85 2,9 3,85 2,0 3,87 1,8 3,78 1,1
Filip Nilsson 3,36 2,2 x 1,7 3,51 1,9 x 2,3 3,45 1,1 3,46 4,9
Jonathan Janzen 3,70 1,0 3,94 2,2 3,83 1,5 3,82 1,5 3,70 1,6 3,88 2,0
James Jacobsen dns
Ludvig Axelsson 3,25 2,6 3,31 2,5 2,85 3,6 3,21 2,0 x 0,5 3,20 1,6

P 11 Kula Final31/8  11:40
       
1Max Andersson2003Eslövs AI11,78
2Adam Svensson2003MAI8,01
3Jonathan Janzen2003HAIS7,51
4Samuel Ekelund2003Eslövs AI6,30
5Edvin Assarsson2004Eslövs AI6,25
6Filip Nilsson2003Ystads IF6,06
7Ludvig Axelsson2003Lomma FIK5,13
 James Jacobsen2003Lomma FIKdns

P 11 Kula Final  1 2 3 4 5 6
Adam Svensson 8,01 7,90 7,36 x x x
Edvin Assarsson 5,75 6,25 5,94 x x x
Max Andersson 10,92 11,78 x x x x
Samuel Ekelund 6,30 x x x x x
Filip Nilsson 5,68 4,99 5,74 5,22 4,83 6,06
Jonathan Janzen 7,06 6,93 6,39 7,07 6,94 7,51
James Jacobsen dns
Ludvig Axelsson 4,72 4,84 4,62 5,13 4,95 4,51

P 11 Spjut Final30/8  10:30
       
1Max Andersson2003Eslövs AI35,28
2Adam Svensson2003MAI21,89

P 11 Spjut Final  1 2 3 4 5 6
Adam Svensson 15,98 20,79 18,38 21,89 16,43 16,06
Max Andersson 31,22 30,03 33,34 33,29 33,04 35,28

P 10 60 m Försok31/8  12:30

Heat A
    Vind: -1,55  
1Albin Öberg2004Eslövs AI9,11q
2Algot Hallberg2005HAIS9,76q
3Gustav Hansson2004Lomma FIK10,08q
4Alexander Warnerup2004Öresund FK10,08
5Isak Gunnarsson2004Lomma FIK12,52

Heat B
    Vind: -2,39  
1Fredrik Andersson2004Lomma FIK9,29q
2Herman Nilsson2004Ystads IF9,83q
 Edvin Assarsson2004Eslövs AIdns
 Erik Holm2004IFK Lunddns

Heat C
    Vind: -4,16  
1Victor Oldén2004FK Athlet9,79q
2Isak Holgersson2004IFK Lund10,15
3Anton Rosslin2004Lomma FIK10,18
4David Jungner2004IFK Lund10,57
5Filip Ohlsson2004IFK Lund12,47

P 10 60 m Försok - Sammanställning
       
1Albin Öberg2004Eslövs AI9,11q
2Fredrik Andersson2004Lomma FIK9,29q
3Algot Hallberg2005HAIS9,76q
4Victor Oldén2004FK Athlet9,79q
5Herman Nilsson2004Ystads IF9,83q
6Gustav Hansson2004Lomma FIK10,08q
7Alexander Warnerup2004Öresund FK10,08
8Isak Holgersson2004IFK Lund10,15
9Anton Rosslin2004Lomma FIK10,18
10David Jungner2004IFK Lund10,57
11Filip Ohlsson2004IFK Lund12,47
12Isak Gunnarsson2004Lomma FIK12,52
 Erik Holm2004IFK Lunddns
 Edvin Assarsson2004Eslövs AIdns

P 10 60 m Final31/8  13:40
    Vind: -1,51  
1Fredrik Andersson2004Lomma FIK9,06
2Albin Öberg2004Eslövs AI9,07
3Victor Oldén2004FK Athlet9,53
4Algot Hallberg2005HAIS9,63
5Herman Nilsson2004Ystads IF9,69
6Gustav Hansson2004Lomma FIK10,32

P 10 Längd Final31/8  14:00
       
1Victor Oldén2004FK Athlet3,73-2,0
2Gustav Hansson2004Lomma FIK3,690,9
3Herman Nilsson2004Ystads IF3,67-1,8
4Algot Hallberg2005HAIS3,65-1,8
5Anton Rosslin2004Lomma FIK3,57-0,5
6Isak Holgersson2004IFK Lund3,51-2,0
7Alexander Warnerup2004Öresund FK3,33-1,3
8David Jungner2004IFK Lund3,25-0,5
9Erik Holm2004IFK Lund2,950,0
10Filip Ohlsson2004IFK Lund2,85-1,5
11Isak Gunnarsson2004Lomma FIK2,70-1,4
 Edvin Assarsson2004Eslövs AIdns
 Joseph Lindvall2004Ystads IFdns
 Lukas Grönwall2004Öresund FKdns
 Gustaf Eskilsson2004Lomma FIKdns

P 10 Längd Final  1 2 3 4 5 6
Edvin Assarsson dns
David Jungner 3,12 -2,4 2,98 -3,0 3,25 -0,5 2,83 -1,5 2,80 -2,9 2,32 -2,5
Filip Ohlsson 2,75 -3,4 2,85 -1,5 x x x x
Herman Nilsson 3,67 -1,8 3,39 -2,7 3,65 -0,6 3,32 -2,3 3,36 -1,2 3,65 -1,3
Joseph Lindvall dns
Alexander Warnerup 3,26 -0,6 3,05 -3,6 3,33 -1,3 3,30 0,0 3,12 -1,1 3,31 -2,4
Lukas Grönwall dns
Victor Oldén 3,52 -1,6 3,57 -1,7 3,32 -1,5 3,15 -2,4 x 3,73 -2,0
Algot Hallberg 3,39 -2,3 3,42 -1,4 3,52 -2,6 3,38 -1,7 3,65 -1,8 3,55 -2,4
Erik Holm 2,80 iu 2,95 0,0 2,65 -0,4 x x x
Isak Holgersson 3,45 -2,2 3,30 -2,8 3,26 -2,9 3,50 -3,6 3,48 -0,7 3,51 -2,0
Anton Rosslin 3,57 -0,5 3,48 -3,8 3,38 -0,8 3,42 -3,0 3,35 -0,2 x
Gustaf Eskilsson dns
Gustav Hansson x 3,66 0,0 3,69 0,9 3,59 -2,3 x 3,55 -3,0
Isak Gunnarsson 2,70 -2,3 2,61 -3,6 2,70 -1,4 x x x

P 10 Kula Final31/8  11:10
       
1Herman Nilsson2004Ystads IF7,42
2Gustav Hansson2004Lomma FIK7,34
3Isak Gunnarsson2004Lomma FIK7,00
4Edvin Assarsson2004Eslövs AI6,53
5Alexander Warnerup2004Öresund FK6,13
6Victor Oldén2004FK Athlet6,07
7Isak Holgersson2004IFK Lund5,73
8David Jungner2004IFK Lund5,50
 Joseph Lindvall2004Ystads IFdns
 Lukas Grönwall2004Öresund FKdns
 Erik Holm2004IFK Lunddns
 Gustaf Eskilsson2004Lomma FIKdns

P 10 Kula Final  1 2 3 4 5 6
Edvin Assarsson 6,14 6,53 5,73 x x x
David Jungner x x 5,50 4,66 4,95 5,48
Herman Nilsson 6,38 6,95 6,40 6,93 6,14 7,42
Joseph Lindvall dns
Alexander Warnerup 6,13 5,76 6,09 5,50 5,77 5,58
Lukas Grönwall dns
Victor Oldén 5,88 5,39 6,07 5,38 5,39 5,49
Erik Holm dns
Isak Holgersson 5,61 5,73 5,39 5,66 x 5,30
Gustaf Eskilsson dns
Gustav Hansson 7,34 7,05 7,01 6,73 6,87 6,57
Isak Gunnarsson 6,96 6,56 6,53 6,73 7,00 6,70

P 9 60 m Final31/8  10:40
    Vind: -4,16  
1Noah Karlberg2005Lomma FIK9,52
2Algot Hallberg2005HAIS9,71
3Jeroen Persson2005IFK Lund9,82
4Ted Andersson2005HAIS10,04
5Jakob Romberg2005HAIS11,67
6Simon Persson2005Öresund FK12,61

P 9 400 m Final30/8  09:00
       
1Algot Hallberg2005HAIS73,48
2Ludvig Palmér2005IS Göta79,09
3Felix Nilsson2007Ängelholms IF84,68

P 9 Höjd Final30/8  11:00
       
1Ludvig Palmér2005IS Göta112
2Algot Hallberg2005HAIS109
3Felix Nilsson2007Ängelholms IF91

P 9 Längd Final31/8  11:20
       
1Noah Karlberg2005Lomma FIK3,91-2,7
2Ted Andersson2005HAIS3,87-3,6
3Algot Hallberg2005HAIS3,73-2,6
4Jeroen Persson2005IFK Lund3,51-1,0
5Jakob Romberg2005HAIS3,07-2,6
6Simon Persson2005Öresund FK2,66-3,8
 Ludvig Palmér2005IS Götadns

P 9 Längd Final  1 2 3 4 5 6
Ludvig Palmér dns
Simon Persson 2,32 -2,4 2,52 -1,4 2,47 -2,5 2,46 -3,6 2,48 -2,3 2,66 -3,8
Jeroen Persson 3,51 -1,7 3,39 -4,0 3,42 -0,7 3,47 -2,1 3,48 -0,6 3,51 -1,0
Algot Hallberg 3,55 -1,9 3,59 -2,6 3,52 -1,9 3,68 -2,6 3,53 -0,9 3,73 -2,6
Jakob Romberg 3,05 -1,8 2,84 -3,1 3,07 -0,6 3,04 -3,6 2,85 -3,3 3,07 -2,6
Ted Andersson 3,81 -1,5 3,78 -2,5 3,33 -3,2 3,61 -2,2 3,75 -3,4 3,87 -3,6
Noah Karlberg 3,55 -2,6 3,79 -2,4 3,60 -0,6 3,73 -4,1 3,70 -2,4 3,91 -2,7

P 9 Kula Final31/8  13:10
       
1Noah Karlberg2005Lomma FIK7,57
2Algot Hallberg2005HAIS6,79
3Ted Andersson2005HAIS5,93
4Jakob Romberg2005HAIS5,44
5Jeroen Persson2005IFK Lund3,91
6Simon Persson2005Öresund FK3,35
 Ludvig Palmér2005IS Götadns

P 9 Kula Final  1 2 3 4 5 6
Ludvig Palmér dns
Simon Persson 2,84 3,19 3,35 3,28 3,33 3,11
Jeroen Persson 3,74 3,91 3,79 3,62 3,68 3,52
Algot Hallberg 5,96 5,65 5,85 5,67 6,79 6,40
Jakob Romberg 5,03 5,07 4,71 5,12 5,44 5,13
Ted Andersson 5,66 5,51 5,21 5,68 5,93 5,91
Noah Karlberg 6,68 7,43 7,46 7,57 7,31 6,73

P 9 Kast med boll Final30/8  09:20
       
1Algot Hallberg2005HAIS27,72
2Ludvig Palmér2005IS Göta20,86
3Felix Nilsson2007Ängelholms IF19,49
 Viggo Öberg2006Eslövs AIdns

P 9 Kast med boll Final  1 2 3 4 5 6
Ludvig Palmér 17,66 17,46 20,86 14,46 19,24 x
Viggo Öberg dns
Algot Hallberg 20,64 21,64 x 23,86 25,27 27,72
Felix Nilsson 18,31 18,65 17,57 17,80 19,33 19,49

P 8 60 m Försok31/8  10:30

Heat A
    Vind: -3,16  
1Viggo Öberg2006Eslövs AI11,61q
2Erik Gahnström2006IFK Lund12,05q
3Oscar Blomsterberg2006Eslövs AI12,22
4Tage Andersson2006Eslövs AI13,12

Heat B
    Vind: -1,20  
1Alexander Andersson2006Öresund FK10,14q
2Gabriel Carlström2006Ystads IF10,97q
3Erik Winther-Hansen2006IFK Lund11,17q
4Emil Maunsbach2006IFK Lund11,30q
5Linus Hoff2006Eslövs AI12,66

P 8 60 m Försok - Sammanställning
       
1Alexander Andersson2006Öresund FK10,14q
2Gabriel Carlström2006Ystads IF10,97q
3Erik Winther-Hansen2006IFK Lund11,17q
4Emil Maunsbach2006IFK Lund11,30q
5Viggo Öberg2006Eslövs AI11,61q
6Erik Gahnström2006IFK Lund12,05q
7Oscar Blomsterberg2006Eslövs AI12,22
8Linus Hoff2006Eslövs AI12,66
9Tage Andersson2006Eslövs AI13,12

P 8 60 m Final31/8  11:50
    Vind: -4,27  
1Alexander Andersson2006Öresund FK10,16
2Gabriel Carlström2006Ystads IF10,33
3Viggo Öberg2006Eslövs AI11,41
4Erik Winther-Hansen2006IFK Lund11,41
5Emil Maunsbach2006IFK Lund11,75
6Erik Gahnström2006IFK Lund12,18

P 8 Längd Final31/8  12:50
       
1Alexander Andersson2006Öresund FK3,30-0,2
2Gabriel Carlström2006Ystads IF3,250,0
3Emil Maunsbach2006IFK Lund2,780,0
4Erik Gahnström2006IFK Lund2,550,0
5Oscar Blomsterberg2006Eslövs AI2,45-1,3
6Viggo Öberg2006Eslövs AI2,29-2,3
7Linus Hoff2006Eslövs AI2,26-4,6
8Tage Andersson2006Eslövs AI2,13-0,8

P 8 Längd Final  1 2 3 4 5 6
Viggo Öberg 2,15 -1,3 2,26 0,0 1,93 -3,0 2,25 -1,9 2,29 -2,3 2,26 -3,0
Linus Hoff 2,26 -4,6 2,10 -1,3 x 1,24 -3,5 2,19 -4,8 x
Oscar Blomsterberg 2,45 -1,3 x x 2,34 -3,4 2,15 -0,6 2,17 -0,7
Tage Andersson 1,77 0,0 2,13 -0,8 1,92 0,0 1,96 -2,4 1,97 -1,4 2,02 0,0
Emil Maunsbach 2,78 0,0 2,56 -1,7 2,44 -0,2 2,30 -3,0 2,30 -2,2 x
Erik Gahnström 2,39 -2,0 2,35 -1,0 2,55 0,0 2,39 -1,2 2,46 -2,0 2,49 -5,4
Alexander Andersson 3,28 -0,4 3,25 0,0 3,13 -2,6 2,85 -2,6 3,30 -1,3 3,30 -0,2
Gabriel Carlström 3,25 0,0 3,19 -0,1 2,97 -2,3 x 3,22 -1,5 3,09 -1,8

P 8 Kula Final31/8  09:30
       
1Viggo Öberg2006Eslövs AI4,63
2Gabriel Carlström2006Ystads IF4,62
3Alexander Andersson2006Öresund FK4,41
4Erik Gahnström2006IFK Lund4,14
5Emil Maunsbach2006IFK Lund4,04
6Oscar Blomsterberg2006Eslövs AI3,81
7Linus Hoff2006Eslövs AI3,12
8Tage Andersson2006Eslövs AI2,97

P 8 Kula Final  1 2 3 4 5 6
Viggo Öberg 4,26 4,27 4,63 4,39 3,83 3,50
Linus Hoff 2,81 2,77 2,80 3,12 2,93 2,92
Oscar Blomsterberg 3,65 3,81 3,34 3,69 3,20 3,75
Tage Andersson 2,94 2,94 2,97 2,97 2,93 2,78
Emil Maunsbach 2,76 3,66 4,04 3,95 3,79 x
Erik Gahnström 3,53 3,74 3,74 3,34 3,80 4,14
Alexander Andersson 4,29 4,41 4,35 3,78 4,14 4,29
Gabriel Carlström 4,10 4,26 4,40 4,43 4,21 4,62

P 7 60 m Final31/8  11:00
    Vind: -2,33  
1Felix Nilsson2007Ängelholms IF10,82
2Bem Persson2007IFK Lund10,96
3Elias Johansson2008Ängelholms IF11,52

P 7 Längd Final31/8  09:30
       
1Felix Nilsson2007Ängelholms IF3,18-2,0
2Bem Persson2007IFK Lund3,08-2,3
3Elias Johansson2008Ängelholms IF2,77-2,6

P 7 Längd Final  1 2 3 4 5 6
Bem Persson 2,83 -1,1 3,01 -1,7 3,07 -2,2 3,08 -2,3 2,98 -3,4 3,00 -0,6
Elias Johansson 2,63 -2,9 2,71 -1,4 2,60 -3,2 2,64 -1,7 2,77 -2,6 2,41 -1,2
Felix Nilsson x 2,96 -3,2 3,00 -2,9 2,86 -1,7 3,18 -2,0 3,00 -2,3

P 7 Kula Final31/8  10:20
       
1Felix Nilsson2007Ängelholms IF4,89
2Elias Johansson2008Ängelholms IF4,11
3Bem Persson2007IFK Lund3,31

P 7 Kula Final  1 2 3 4 5 6
Bem Persson 3,23 3,23 3,15 3,09 3,31 3,29
Elias Johansson 3,30 3,79 3,95 3,58 4,11 x
Felix Nilsson 3,62 4,65 4,86 4,40 4,89 4,65

KS 100 m Final30/8  11:10
    Vind: -0,47  
1Binai Ahmad1997KA 2 IF12,96
2Linda Åkerman1971IFK Halmstad13,73
3Jennika Larsson1991IFK Lund13,89
4Helena Zander1975Björnstorps IF15,40
5Carina Lloyd1964Ystads IF15,80

KS 400 m Final30/8  12:50
       
1Helena Zander1975Björnstorps IF70,20
2Carina Lloyd1964Ystads IF78,12

KS 800 m Final31/8  14:20
       
1Jennika Larsson1991IFK Lund2.42,80

KS Längd Final30/8  10:20
       
1Jennika Larsson1991IFK Lund5,000,0
 Ellen Björklund1990IFK Lunddns

KS Längd Final  1 2 3 4 5 6
Ellen Björklund dns
Jennika Larsson x 2,1 5,00 0,0 4,79 0,0 4,98 1,6 4,96 1,0 4,83 1,1

KS Slägga Final29/8  18:00
       
1Malin Jönsson1995IFK Lund46,38
2Felicia Hast1993IFK Lund46,08
3Maria Johansson1996Åhus FIK40,96
 Hanna Kober1994IFK Lunddns

KS Slägga Final  1 2 3 4 5 6
Malin Jönsson 40,51 46,38 45,42 46,24 44,45 43,30
Felicia Hast - 45,06 - - 46,08 -
Hanna Kober dns
Maria Johansson 40,96 39,37 - 37,99 38,78 -

F 17 100 m Final30/8  11:10
    Vind: -0,47  
1Josefine Olsson1998HAIS13,89
 Binai Ahmad1997KA 2 IFdns

F 17 400 m Final30/8  12:50
       
1Frida Andersson1998Eslövs AI61,99

F 17 800 m Final31/8  14:20
       
1Sara Salomonsson1997Ängelholms IF2.23,08

F 17 Längd Final30/8  10:20
       
1Hanna Agrell-Gustafsson1997UF Contact5,190,0

F 17 Längd Final  1 2 3 4 5 6
Hanna Agrell-Gustafsson 5,19 0,0 3,57 0,0 4,93 0,3 5,12 0,6 1,89 0,0 3,61 0,5

F 17 Tresteg Final31/8  14:50
       
1Ellen Viberg1998Höörs IS10,023,2

F 17 Tresteg Final  1 2 3 4 5 6
Ellen Viberg 9,92 1,9 x x 9,71 2,4 x 10,02 3,2

F 15 80 m Final30/8  11:50
    Vind: -2,56  
1Erika Wärff2000Öresund FK11,37
2Saga Sjöberg1999Öresund FK11,47
3Andrea Zavoianu1999Eslövs AI12,47
 Malin Jansson1999Eslövs AIdns

F 15 300 m Final30/8  09:20
       
1Amanda Jacobsson1999IFK Trelleborg43,82
2Erika Wärff2000Öresund FK44,11

F 15 800 m Final31/8  14:20
       
1Lovisa Skoglund2001Höörs IS2.31,52
2Isa Ek1999Björnstorps IF2.31,85
3Tilda Pettersson2000Björnstorps IF2.38,39

F 15 Höjd Final31/8  12:40
       
 Amanda Abrahamsson1999Höörs ISdns
 Emma Svensson1999Höörs ISdns
 Elsa Ivarsson2000IF Kronandns
 Maja Rosenlind2000IF Kronandns
 Linnea Jönsson1999IFK Helsingborgdns
 Saga Sjöberg1999Öresund FKdns

F 15 Längd Final30/8  10:20
       
1Malin Jansson1999Eslövs AI4,450,0
2Andrea Zavoianu1999Eslövs AI4,230,0
 Hanna Dahlberg2000Eslövs AIdns
 Linnea Jansson1999Eslövs AIdns
 Maja Rosenlind2000IF Kronandns

F 15 Längd Final  1 2 3 4 5 6
Andrea Zavoianu 4,23 0,0 4,05 0,9 4,09 0,8 3,99 0,9 4,16 0,0 3,95 0,1
Hanna Dahlberg dns
Linnea Jansson dns
Malin Jansson x 0,9 4,32 1,0 4,45 0,1 4,34 0,0 4,45 0,0 4,44 1,3
Maja Rosenlind dns

F 15 Tresteg Final31/8  14:50
       
 Saga Sjöberg1999Öresund FKdns

F 15 Kula Final30/8  11:00
       
1Erika Wärff2000Öresund FK11,04
2Filippa Blomqvist2000Öresund FK10,94
3Ella Andersson2000Eslövs AI10,91
 Hanna Grönwall1999Öresund FKdns

F 15 Kula Final  1 2 3 4 5 6
Ella Andersson 10,23 9,58 10,91 x 10,28 9,97
Erika Wärff 10,31 10,69 10,40 10,65 11,04 10,51
Filippa Blomqvist 10,48 10,24 10,93 10,79 10,73 10,94
Hanna Grönwall dns

F 15 Diskus Final31/8  09:40
       
1Ella Andersson2000Eslövs AI36,73
2Linnea Anneskog2000Klippans FK22,85
 My Olsson2000Ystads IFdns
 Filippa Blomqvist2000Öresund FKdns
 Hanna Grönwall1999Öresund FKdns
 Hilda Fahl1999Öresund FKdns
 Mia Lindberg2000Öresund FKdns
 Vilma Engbe2000Öresund FKdns
 Linnea Jönsson1999IFK Helsingborgdns

F 15 Diskus Final  1 2 3 4 5 6
Ella Andersson x 35,04 36,50 35,52 36,73 26,78
My Olsson dns
Filippa Blomqvist dns
Hanna Grönwall dns
Hilda Fahl dns
Mia Lindberg dns
Vilma Engbe dns
Linnea Jönsson dns
Linnea Anneskog x x 22,85 x x x

F 15 Slägga Final29/8  18:00
       
1Vilma Engbe2000Öresund FK39,62
2Linnea Nilsson1999MAI36,96
3Viktoria Johansson2000IF Kronan24,48

F 15 Slägga Final  1 2 3 4 5 6
Vilma Engbe - - - 39,62 37,18 39,14
Viktoria Johansson 22,64 22,16 - - 22,93 24,48
Linnea Nilsson - 33,80 - 36,96 - -

F 15 Spjut Final31/8  10:50
       
1Ella Andersson2000Eslövs AI30,70
2Emma Nilsson1999HAIS25,67
 My Olsson2000Ystads IFdns
 Hilda Fahl1999Öresund FKdns
 Mia Lindberg2000Öresund FKdns
 Linnea Anneskog2000Klippans FKdns

F 15 Spjut Final  1 2 3 4 5 6
Ella Andersson 30,22 x 30,70 29,14 x 26,74
My Olsson dns
Hilda Fahl dns
Mia Lindberg dns
Emma Nilsson 25,67 24,29 25,45 24,59 24,75 24,89
Linnea Anneskog dns

F 13 60 m Final30/8  10:30
    Vind: -0,64  
1Ida Ottosson2001Öresund FK8,70
2Gabriella Jönsson2001IS Göta8,96
3Rebecca Svensson Spoljar2001Öresund FK9,08
4Felicia Svensson2001Ystads IF9,20
5Anna Furebring2001IFK Lund9,55
6Helena Cronstedt2001Öresund FK9,83

F 13 400 m Final31/8  14:50
       
1Julia Berns2002IFK Lund70,00

F 13 Höjd Final31/8  10:00
       
1Gabriella Jönsson2001IS Göta147
2Ingibjörg Sigurdardottir2001IFK Lund144
3Helena Cronstedt2001Öresund FK138
 Mea Gedin2001Öresund FKdns

F 13 Längd Final30/8  09:00
       
1Gabriella Jönsson2001IS Göta4,730,0
2Felicia Svensson2001Ystads IF4,530,2
3Helena Cronstedt2001Öresund FK4,200,6
4Anna Furebring2001IFK Lund3,860,0
 Anja Olsson2001Ystads IFdns
 Nellie Erlandsson2001Öresund FKdns
 Kajsa Ericsson2001MAIdns
 Anna Müller2001IF Kronandns

F 13 Längd Final  1 2 3 4 5 6
Anja Olsson dns
Felicia Svensson 4,48 0,9 4,53 0,2 4,19 0,0 4,03 0,2 4,03 0,2 x
Helena Cronstedt 4,19 0,9 4,20 0,6 3,97 0,6 x x x
Nellie Erlandsson dns
Anna Furebring 3,65 0,0 3,59 0,0 3,79 0,0 3,60 0,0 3,84 0,2 3,86 0,0
Gabriella Jönsson 4,61 0,0 4,73 0,0 4,69 0,0 x 4,60 0,8 x
Kajsa Ericsson dns
Anna Müller dns

F 13 Tresteg Final31/8  14:00
       
1Johanna Sjöström2001IFK Lund9,323,8
2Julia Berns2002IFK Lund9,162,1
 Mea Gedin2001Öresund FKdns
 Anna Müller2001IF Kronandns
 Moa Simonsson2001Öresund FKdns

F 13 Tresteg Final  1 2 3 4 5 6
Johanna Sjöström 9,20 2,9 9,32 3,8 9,19 1,5 9,06 3,1 8,69 1,9 9,20 1,9
Julia Berns 8,95 3,3 8,99 1,5 9,15 2,8 9,16 2,1 8,88 0,4 x
Mea Gedin dns
Anna Müller dns
Moa Simonsson dns

F 13 Kula Final30/8  11:00
       
1Felicia Svensson2001Ystads IF11,11
2Anna Furebring2001IFK Lund9,90
3Gabriella Jönsson2001IS Göta8,46
4Helena Cronstedt2001Öresund FK8,30
 Anja Olsson2001Ystads IFdns
 Nellie Erlandsson2001Öresund FKdns
 Anna Müller2001IF Kronandns

F 13 Kula Final  1 2 3 4 5 6
Anja Olsson dns
Felicia Svensson 11,11 x 10,31 11,07 9,97 9,70
Helena Cronstedt 7,23 x 7,67 x 7,19 8,30
Nellie Erlandsson dns
Anna Furebring 9,42 9,70 8,76 9,39 9,44 9,90
Gabriella Jönsson 8,07 7,97 8,03 7,37 8,31 8,46
Anna Müller dns

F 13 Slägga Final29/8  18:00
       
1Fanny Lundberg2001Åhus FIK34,18
 Ingrid Norstedt2002IFK Helsingborgdns

F 13 Slägga Final  1 2 3 4 5 6
Ingrid Norstedt dns
Fanny Lundberg 30,86 31,65 31,85 33,83 32,93 34,18

F 13 Spjut Final31/8  10:00
       
1Johanna Sjöström2001IFK Lund25,20
2Helena Cronstedt2001Öresund FK24,72
3Julia Berns2002IFK Lund18,70
4Anna Furebring2001IFK Lund17,80
 Anja Olsson2001Ystads IFdns
 Maja Jönsson2002Höörs ISdns
 Ingrid Norstedt2002IFK Helsingborgdns
 Moa Simonsson2001Öresund FKdns

F 13 Spjut Final  1 2 3 4 5 6
Johanna Sjöström 25,17 18,68 20,58 20,36 14,42 25,20
Julia Berns 18,70 15,25 16,59 16,80 17,49 17,04
Anja Olsson dns
Helena Cronstedt 22,48 18,89 20,79 22,00 20,92 24,72
Maja Jönsson dns
Ingrid Norstedt dns
Anna Furebring 15,32 16,66 16,86 14,44 16,12 17,80
Moa Simonsson dns

F 12 60 m Försok30/8  10:50

Heat A
    Vind: -0,76  
1Olivia Stridh2002Ystads IF8,78q
2Elin Wilhelmsson2002IFK Lund9,60
3Nora Davidsson2002IFK Lund10,10
4Sofia Ovesson2002IFK Helsingborg10,10
5Ingrid Norstedt2002IFK Helsingborg10,47
 Ebba Lager2002Ystads IFdns

Heat B
    Vind: -2,28  
1Ellen Moore2002HAIS9,03q
2Julia Berns2002IFK Lund9,12q
3Elin Ekelund2002Eslövs AI9,13q
4Maja Fernström2002MAI9,26q
5Lovisa Jönsson2002Öresund FK9,34q
6Paulina Jonsson2002Öresund FK10,50

F 12 60 m Försok - Sammanställning
       
1Olivia Stridh2002Ystads IF8,78q
2Ellen Moore2002HAIS9,03q
3Julia Berns2002IFK Lund9,12q
4Elin Ekelund2002Eslövs AI9,13q
5Maja Fernström2002MAI9,26q
6Lovisa Jönsson2002Öresund FK9,34q
7Elin Wilhelmsson2002IFK Lund9,60
8Nora Davidsson2002IFK Lund10,10
9Sofia Ovesson2002IFK Helsingborg10,10
10Ingrid Norstedt2002IFK Helsingborg10,47
11Paulina Jonsson2002Öresund FK10,50
 Ebba Lager2002Ystads IFdns

F 12 60 m Final30/8  12:10
    Vind: -0,87  
1Olivia Stridh2002Ystads IF8,71
2Ellen Moore2002HAIS8,92
3Julia Berns2002IFK Lund9,11
4Elin Ekelund2002Eslövs AI9,28
5Maja Fernström2002MAI9,35
6Lovisa Jönsson2002Öresund FK9,57

F 12 Längd Final30/8  09:00
       
1Olivia Stridh2002Ystads IF4,370,1
2Maja Fernström2002MAI4,360,0
3Lovisa Jönsson2002Öresund FK4,280,0
4Ellen Moore2002HAIS4,270,0
5Julia Berns2002IFK Lund4,220,0
6Elin Wilhelmsson2002IFK Lund4,120,9
7Ebba Lager2002Ystads IF3,990,1
8Elin Ekelund2002Eslövs AI3,880,0
9Sofia Ovesson2002IFK Helsingborg3,520,0
10Paulina Jonsson2002Öresund FK3,440,0
11Ingrid Norstedt2002IFK Helsingborg3,410,3
 Nora Davidsson2002IFK Lunddns

F 12 Längd Final  1 2 3 4 5 6
Elin Ekelund 3,74 0,0 3,78 0,7 3,52 0,8 3,58 0,0 3,69 0,0 3,88 0,0
Elin Wilhelmsson 3,88 0,2 4,06 0,3 4,12 0,9 4,01 0,0 3,97 1,0 4,11 0,4
Julia Berns 4,02 0,3 4,10 0,5 x 4,22 0,0 4,18 -0,5 4,16 0,5
Nora Davidsson dns
Maja Fernström 4,36 0,0 4,19 0,0 3,92 0,0 3,83 0,0 x x
Ebba Lager 3,99 0,1 x x
Olivia Stridh 4,33 0,0 4,37 0,1 4,20 0,7 4,13 0,0 4,09 -0,1 x
Paulina Jonsson 2,55 0,5 3,41 1,2 3,44 0,0
Ellen Moore 3,89 0,0 3,96 0,0 3,86 1,6 4,27 0,0 4,15 0,7 4,16 0,0
Ingrid Norstedt x 3,36 0,0 3,41 0,3
Sofia Ovesson 3,33 0,0 3,51 0,2 3,52 0,0
Lovisa Jönsson 4,25 0,3 4,06 0,0 4,07 0,5 3,90 0,0 4,28 0,0 4,16 0,1

F 12 Kula Final30/8  10:00
       
1Maja Fernström2002MAI11,64
2Paulina Jonsson2002Öresund FK8,85
3Olivia Stridh2002Ystads IF8,40
4Ingrid Norstedt2002IFK Helsingborg7,91
5Elin Ekelund2002Eslövs AI7,79
6Julia Berns2002IFK Lund7,62
7Ellen Moore2002HAIS7,42
8Sofia Ovesson2002IFK Helsingborg7,33
9Ebba Lager2002Ystads IF6,51
10Elin Wilhelmsson2002IFK Lund5,63
11Lovisa Jönsson2002Öresund FK5,02
 Nora Davidsson2002IFK Lunddns

F 12 Kula Final  1 2 3 4 5 6
Elin Ekelund 6,84 6,71 7,25 7,79 7,40 6,85
Elin Wilhelmsson 4,24 5,63 5,32
Julia Berns 7,10 7,39 7,62 6,89 x x
Nora Davidsson dns
Maja Fernström 10,86 9,89 10,37 10,59 9,42 11,64
Ebba Lager 6,51 6,25 6,28
Olivia Stridh 7,59 8,40 8,15 - - -
Paulina Jonsson 8,74 8,68 8,85 8,26 7,24 7,73
Ellen Moore 7,04 7,42 7,04 7,17 7,39 7,06
Ingrid Norstedt 6,82 7,64 7,60 7,76 7,91 7,83
Sofia Ovesson 6,73 6,77 6,80 7,33 7,01 x
Lovisa Jönsson 4,75 4,85 5,02

F 11 60 m Försok31/8  11:20

Heat A
    Vind: -2,57  
1Bella Stenström2003MAI9,65q
2Filippa Zäll2003Ängelholms IF9,87q
3Johanna Persson2003Ystads IF10,02q
4Julia Scharnell2003Eslövs AI10,09q
5Tova Möllerström2003Eslövs AI10,15

Heat B
    Vind: -5,61  
1Joy Thulin2003Öresund FK9,46q
2Louise Andersson2003Hörby AIF9,81q
3Johanna Obradovic2003IFK Lund10,57
4Rut Palm2003IFK Lund12,23

F 11 60 m Försok - Sammanställning
       
1Joy Thulin2003Öresund FK9,46q
2Bella Stenström2003MAI9,65q
3Louise Andersson2003Hörby AIF9,81q
4Filippa Zäll2003Ängelholms IF9,87q
5Johanna Persson2003Ystads IF10,02q
6Julia Scharnell2003Eslövs AI10,09q
7Tova Möllerström2003Eslövs AI10,15
8Johanna Obradovic2003IFK Lund10,57
9Rut Palm2003IFK Lund12,23

F 11 60 m Final31/8  13:10
    Vind: -3,34  
1Joy Thulin2003Öresund FK9,47
2Louise Andersson2003Hörby AIF9,47
3Filippa Zäll2003Ängelholms IF9,89
4Bella Stenström2003MAI10,02
5Johanna Persson2003Ystads IF10,17
6Julia Scharnell2003Eslövs AI10,25

F 11 400 m Final30/8  09:10
       
1Nicole Ljungström2003Ängelholms IF70,04
2Sydney Karström2004KFUM Kristianstad76,71

F 11 Höjd Final30/8  09:50
       
1Milla Svanberg2003MAI132
2Sydney Karström2004KFUM Kristianstad129
 Rebecka Krüeger2003MAIdns

F 11 Längd Final31/8  09:30
       
1Johanna Persson2003Ystads IF4,091,7
2Bella Stenström2003MAI3,881,7
3Louise Andersson2003Hörby AIF3,850,33,78
4Julia Scharnell2003Eslövs AI3,852,73,63
5Filippa Zäll2003Ängelholms IF3,531,1
6Tova Möllerström2003Eslövs AI3,471,8
7Rut Palm2003IFK Lund3,300,8
8Johanna Obradovic2003IFK Lund3,200,6
 Milla Svanberg2003MAIdns
 Chanelle Lindvall2003Ystads IFdns
 Joy Thulin2003Öresund FKdns
 Vilma Dahlberg2003MAIdns
 Nicole Ljungström2003Ängelholms IFdns

F 11 Längd Final  1 2 3 4 5 6
Julia Scharnell 3,63 3,9 3,85 2,7 3,45 2,1 3,57 1,2 3,63 1,0 3,29 1,6
Tova Möllerström 3,34 1,7 3,30 3,7 3,47 1,8 3,32 1,2 3,07 0,0 3,21 0,8
Johanna Obradovic 3,19 1,4 3,10 1,7 3,16 1,4 3,13 1,3 3,20 0,6 2,85 2,1
Rut Palm 3,30 0,8 2,98 0,9 3,19 1,8 2,95 1,0 3,04 1,6 2,94 0,0
Bella Stenström 3,84 1,8 3,88 1,7 x 3,74 2,1 3,84 0,0 3,82 0,7
Milla Svanberg dns
Chanelle Lindvall dns
Johanna Persson 4,09 1,7 3,98 1,7 3,97 2,1 4,02 2,9 3,89 0,2 3,76 0,8
Joy Thulin dns
Louise Andersson 3,53 2,2 3,85 0,3 3,75 0,9 3,78 3,3 3,59 3,6 3,58 0,0
Vilma Dahlberg dns
Filippa Zäll 3,36 2,8 3,21 2,4 3,53 1,1 3,27 1,9 3,34 1,7 3,05 0,0
Nicole Ljungström dns

F 11 Kula Final31/8  12:10
       
1Julia Scharnell2003Eslövs AI9,48
2Johanna Persson2003Ystads IF8,18
3Tova Möllerström2003Eslövs AI6,96
4Filippa Zäll2003Ängelholms IF6,48
5Johanna Obradovic2003IFK Lund6,13
6Bella Stenström2003MAI5,71
7Joy Thulin2003Öresund FK5,51
8Rut Palm2003IFK Lund5,44
 Milla Svanberg2003MAIdns
 Chanelle Lindvall2003Ystads IFdns
 Vilma Dahlberg2003MAIdns
 Nicole Ljungström2003Ängelholms IFdns

F 11 Kula Final  1 2 3 4 5 6
Julia Scharnell 9,47 9,48 8,89 8,98 8,28 8,77
Tova Möllerström 3,93 6,62 5,42 6,50 6,40 6,96
Johanna Obradovic 5,13 6,13 6,12 6,07 5,95 5,68
Rut Palm 5,19 x x 5,44 x 4,88
Bella Stenström 5,51 5,40 5,49 5,57 5,71 5,49
Milla Svanberg dns
Chanelle Lindvall dns
Johanna Persson 7,34 8,11 8,09 7,92 8,18 7,92
Joy Thulin 5,36 4,79 4,44 4,66 5,51 5,10
Vilma Dahlberg dns
Filippa Zäll 6,02 6,41 6,48 5,84 6,36 6,21
Nicole Ljungström dns

F 11 Spjut Final30/8  10:30
       
1Matilda Åkerman2004IFK Halmstad18,98
2Wilma Nilsson2005Ängelholms IF16,03
3Tova Möllerström2003Eslövs AI15,79
 Rebecka Krüeger2003MAIdns

F 11 Spjut Final  1 2 3 4 5 6
Tova Möllerström 9,77 13,52 13,81 14,78 x 15,79
Rebecka Krüeger dns
Matilda Åkerman 16,81 17,88 16,21 18,98 17,37 16,88
Wilma Nilsson 15,36 13,44 14,88 13,63 16,03 13,57

F 10 60 m Final31/8  11:30
    Vind: -5,19  
1Sydney Karström2004KFUM Kristianstad9,87
2Ida Jexe Ek2004IFK Halmstad10,39

F 10 Längd Final31/8  10:30
       
1Sydney Karström2004KFUM Kristianstad4,40-1,9
2Ida Jexe Ek2004IFK Halmstad3,602,4
 Lisa Berns2004IFK Lunddns
 Una Ademovic2004MAIdns
 Tilde Grönwall2004Öresund FKdns

F 10 Längd Final  1 2 3 4 5 6
Sydney Karström 4,17 -3,0 4,37 -3,0 4,40 -1,0 4,40 -1,9 4,17 -3,6 4,28 -1,4
Lisa Berns dns
Una Ademovic dns
Tilde Grönwall dns
Ida Jexe Ek 3,48 -2,8 3,42 -1,9 3,54 -2,3 3,47 -2,7 3,57 -2,7 3,60 2,4

F 10 Kula Final31/8  12:40
       
1Sydney Karström2004KFUM Kristianstad6,77
2Ida Jexe Ek2004IFK Halmstad5,87
 Lisa Berns2004IFK Lunddns
 Una Ademovic2004MAIdns
 Tilde Grönwall2004Öresund FKdns

F 10 Kula Final  1 2 3 4 5 6
Sydney Karström 6,77 6,72 6,26 6,08 6,39 6,08
Lisa Berns dns
Una Ademovic dns
Tilde Grönwall dns
Ida Jexe Ek 5,67 5,87 5,59 5,33 5,44 5,45

F 9 60 m Försok31/8  11:40

Heat A
    Vind: -3,07  
1Emilia Johansson2005Ängelholms IF9,63q
2Wilma Nilsson2005Ängelholms IF10,09q
3Hanna Lindström2005IFK Lund10,74q
4My Johansson2005Åhus FIK11,24q
5Alma Söderstjerna2005IFK Lund11,34

Heat B
    Vind: -2,49  
1Mira Romberg2005IFK Lund10,04q
2Sandra Svensson2005MAI10,60q
3Elin Jönsson2005FK Athlet11,72
4Alicia Erlandsson2005Ystads IF13,82

F 9 60 m Försok - Sammanställning
       
1Emilia Johansson2005Ängelholms IF9,63q
2Mira Romberg2005IFK Lund10,04q
3Wilma Nilsson2005Ängelholms IF10,09q
4Sandra Svensson2005MAI10,60q
5Hanna Lindström2005IFK Lund10,74q
6My Johansson2005Åhus FIK11,24q
7Alma Söderstjerna2005IFK Lund11,34
8Elin Jönsson2005FK Athlet11,72
9Alicia Erlandsson2005Ystads IF13,82

F 9 60 m Final31/8  13:20
    Vind: -4,02  
1Emilia Johansson2005Ängelholms IF9,73
2Mira Romberg2005IFK Lund9,83
3Wilma Nilsson2005Ängelholms IF9,99
4Sandra Svensson2005MAI11,04
5My Johansson2005Åhus FIK11,06
6Hanna Lindström2005IFK Lund11,34

F 9 400 m Final30/8  09:00
       
1Wilma Nilsson2005Ängelholms IF76,32
2Mathilde Janzen2005HAIS78,05
3My Johansson2005Åhus FIK90,67

F 9 Höjd Final30/8  09:50
       
1Wilma Nilsson2005Ängelholms IF123
2Mathilde Janzen2005HAIS108
3My Johansson2005Åhus FIK91

F 9 Längd Final31/8  12:10
       
1Emilia Johansson2005Ängelholms IF3,922,6
2Wilma Nilsson2005Ängelholms IF3,913,8
3Mira Romberg2005IFK Lund3,402,0
4Sandra Svensson2005MAI3,182,0
5Hanna Lindström2005IFK Lund2,972,3
6Alma Söderstjerna2005IFK Lund2,962,4
7Elin Jönsson2005FK Athlet2,941,6
8My Johansson2005Åhus FIK2,791,4
9Alicia Erlandsson2005Ystads IF2,195,0

F 9 Längd Final  1 2 3 4 5 6
Alma Söderstjerna x 2,83 2,9 2,96 2,4 2,81 1,3 2,33 4,5 2,78 1,2
Hanna Lindström 2,59 3,7 2,68 0,2 2,53 1,1 x 2,64 1,6 2,97 2,3
Sandra Svensson 2,69 2,4 2,96 2,0 3,18 2,0 3,04 3,6 2,80 2,1 3,00 3,1
Alicia Erlandsson 2,11 1,7 2,05 4,4 2,19 5,0 x x x x
Elin Jönsson 2,79 1,7 2,76 2,1 2,94 1,6 2,59 1,8 2,80 2,1 2,80 1,7
My Johansson 2,06 4,7 2,79 1,4 2,40 4,9 2,56 3,7 2,69 2,8 2,49 2,8
Emilia Johansson 3,72 1,0 3,91 1,5 3,92 2,6 3,77 3,8 3,85 2,5 3,89 3,0
Wilma Nilsson 3,83 2,3 3,91 2,6 3,91 3,8 3,83 4,2 x 3,74 2,7
Mira Romberg 3,30 1,1 3,40 2,0 x x 3,37 4,3 2,51 2,4

F 9 Kula Final31/8  09:50
       
1Wilma Nilsson2005Ängelholms IF7,41
2Mira Romberg2005IFK Lund6,04
3Emilia Johansson2005Ängelholms IF6,03
4Alicia Erlandsson2005Ystads IF4,98
5My Johansson2005Åhus FIK4,72
6Elin Jönsson2005FK Athlet3,80
7Hanna Lindström2005IFK Lund3,63
8Sandra Svensson2005MAI3,61
9Alma Söderstjerna2005IFK Lund3,58

F 9 Kula Final  1 2 3 4 5 6
Alma Söderstjerna 2,97 2,70 3,04 3,12 3,22 3,58
Hanna Lindström x 3,13 3,63 3,40 3,33 3,20
Sandra Svensson 3,61 3,53 3,23 3,38 3,54 3,26
Alicia Erlandsson 3,56 3,91 4,18 4,60 4,98 4,73
Elin Jönsson 2,39 2,72 3,63 3,80 3,31 3,48
My Johansson 4,07 4,62 4,72 4,68 4,70 4,62
Emilia Johansson 5,63 6,03 5,47 5,99 5,18 5,42
Wilma Nilsson 6,88 7,04 7,37 7,08 7,41 7,34
Mira Romberg x 4,97 6,04 5,25 5,57 x

F 9 Kast med boll Final30/8  09:20
       
1Wilma Nilsson2005Ängelholms IF23,02
2Mathilde Janzen2005HAIS22,01
3My Johansson2005Åhus FIK15,85

F 9 Kast med boll Final  1 2 3 4 5 6
Mathilde Janzen 21,67 22,01 21,30 21,71 x 21,36
My Johansson 14,09 15,85 15,32 15,66 15,48 14,13
Wilma Nilsson 22,78 x 23,02 22,79 22,79 22,80

F 8 60 m Försok31/8  10:10

Heat A
    Vind: -2,85  
1Lina Ås2006FK Athlet10,48q
2Isabelle Hanny2006IFK Lund11,48q
3Elsa Dahlin2006Lomma FIK11,70q
4Tyra Gunnarsson2006Lomma FIK11,72

Heat B
    Vind: -2,32  
1Ebba Holgersson2006IFK Lund11,13q
1Alice Bitzén2006Lomma FIK11,13q
3Alice Magusson2006MAI11,46q
 Ella Roman2006IFK Lunddns

F 8 60 m Försok - Sammanställning
       
1Lina Ås2006FK Athlet10,48q
2Ebba Holgersson2006IFK Lund11,13q
3Alice Bitzén2006Lomma FIK11,13q
4Alice Magusson2006MAI11,46q
5Isabelle Hanny2006IFK Lund11,48q
6Elsa Dahlin2006Lomma FIK11,70q
7Tyra Gunnarsson2006Lomma FIK11,72
 Ella Roman2006IFK Lunddns

F 8 60 m Final31/8  12:20
    Vind: -3,35  
1Lina Ås2006FK Athlet10,83
2Alice Bitzén2006Lomma FIK11,60
3Ebba Holgersson2006IFK Lund11,64
4Alice Magusson2006MAI11,66
5Isabelle Hanny2006IFK Lund11,99
6Elsa Dahlin2006Lomma FIK12,01

F 8 Längd Final31/8  13:00
       
1Lina Ås2006FK Athlet3,322,2
2Ebba Kleman2006Ystads IF3,042,5
3Alice Magusson2006MAI2,802,2
4Ebba Holgersson2006IFK Lund2,741,9
5Ella Roman2006IFK Lund2,724,3
6Elsa Dahlin2006Lomma FIK2,643,0
7Isabelle Hanny2006IFK Lund2,634,0
8Tyra Gunnarsson2006Lomma FIK2,612,1
 Alice Bitzén2006Lomma FIKdns
 Julia Englund2006Lomma FIKdns
 Linnea Englund2006Lomma FIKdns
 Kajsa Lager2006Ystads IFdns

F 8 Längd Final  1 2 3 4 5 6
Ella Roman 2,52 2,1 2,55 2,9 2,72 4,3 2,68 3,5 2,61 1,4 2,61 2,1
Alice Magusson 2,75 2,2 2,69 2,8 2,64 4,6 2,56 2,4 2,80 2,2 2,79 1,8
Lina Ås 3,17 2,7 3,32 2,2 3,25 2,9 3,12 1,9 3,14 2,1 x
Ebba Holgersson 2,74 1,9 2,47 1,6 2,56 3,4 2,56 3,2 2,45 2,1 2,65 2,1
Isabelle Hanny 2,44 0,0 2,57 1,5 2,63 4,0 2,60 4,2 2,49 3,1 2,55 1,2
Alice Bitzén dns
Elsa Dahlin 2,51 1,9 2,36 1,6 x 2,48 1,6 2,64 3,0 2,49 3,9
Julia Englund dns
Linnea Englund dns
Tyra Gunnarsson 2,53 1,9 2,61 1,4 x 2,46 2,8 2,54 3,3 2,61 2,1
Ebba Kleman 2,65 1,8 2,99 2,6 3,04 2,5 2,56 3,1 2,60 4,8 2,86 1,8
Kajsa Lager dns

F 8 Kula Final31/8  10:50
       
1Lina Ås2006FK Athlet5,27
2Alice Magusson2006MAI4,88
3Isabelle Hanny2006IFK Lund4,60
4Ebba Holgersson2006IFK Lund4,26
5Ebba Kleman2006Ystads IF4,00
6Tyra Gunnarsson2006Lomma FIK3,59
7Elsa Dahlin2006Lomma FIK3,53
8Alice Bitzén2006Lomma FIK3,09
 Ella Roman2006IFK Lunddns
 Julia Englund2006Lomma FIKdns
 Linnea Englund2006Lomma FIKdns
 Kajsa Lager2006Ystads IFdns

F 8 Kula Final  1 2 3 4 5 6
Ella Roman dns
Alice Magusson x x 4,57 4,67 4,75 4,88
Lina Ås x 5,27 5,07 4,93 5,01 4,83
Ebba Holgersson 4,26 3,28 3,21 3,12 3,17 3,17
Isabelle Hanny 2,82 3,26 3,80 x 3,95 4,60
Alice Bitzén 3,08 x x 3,00 2,97 3,09
Elsa Dahlin 3,13 2,97 3,53 3,11 3,11 3,26
Julia Englund dns
Linnea Englund dns
Tyra Gunnarsson 3,22 3,11 2,84 3,38 3,24 3,59
Ebba Kleman 3,68 4,00 3,90 3,86 3,40 x
Kajsa Lager dns

F 7 60 m Final31/8  11:10
    Vind: -3,26  
1Nathalie Svensson2007Ystads IF12,37
2Vilma Jexe Ek2007IFK Halmstad13,52

F 7 Längd Final31/8  09:30
       
1Nathalie Svensson2007Ystads IF2,57-1,3
2Vilma Jexe Ek2007IFK Halmstad2,24-1,6

F 7 Längd Final  1 2 3 4 5 6
Nathalie Svensson 2,30 -4,0 2,56 -2,0 2,10 -2,4 2,57 -1,3 1,86 -1,9 x
Vilma Jexe Ek 2,24 -2,1 2,04 -1,4 2,18 -1,9 x x 2,24 -1,6

F 7 Kula Final31/8  10:20
       
1Nathalie Svensson2007Ystads IF3,97
2Vilma Jexe Ek2007IFK Halmstad2,79

F 7 Kula Final  1 2 3 4 5 6
Nathalie Svensson 3,47 3,53 3,45 3,21 3,34 3,97
Vilma Jexe Ek 2,62 2,51 2,79 2,61 2,65 2,58


© Arena 2.0, RunPro Systems